Bangladéš po vražedných protestech zavírá 150 módních továren
Poté, co stávky za vyšší minimální mzdu propukly v násilí a způsobily nejméně tři úmrtí, výrobci oděvů v Bangladéši jako preventivní opatření uzavřeli nejméně 150 továren.
Nepříznivé pracovní podmínky
Bangladéšští tovární dělníci už týdny stávkují za vyšší minimální mzdy. Tyto protesty se někdy vymknou kontrole: po střetech s policií už byli zabiti nejméně tři lidé a desítky dalších byly zraněny. Vyrabováno bylo také sedmdesát továren. V důsledku toho výrobci preventivně uzavřeli nejméně 150 továren a policie podala stížnosti až na 11 000 zaměstnanců, uvádí francouzská tisková agentura AFP.
Bangladéš je druhým největším světovým výrobcem módy s přibližně 3 500 oděvními továrnami, které vyrábějí pro velké západní módní značky jako Levi’s a H&M. Sektor představuje obrat 55 miliard eur a asi 85 % ročního exportu země, ale jeho čtyři miliony lidí pracují v hrozných pracovních podmínkách. Donedávna dostávali pracovníci měsíční mzdu přibližně 70 eur. Minulý týden byla částka zvýšena na 100 eur, ale odbory chtějí tuto částku zdvojnásobit, aby pokryly rostoucí životní náklady.
Zrovna minulý měsíc některé velké módní značky, včetně Gap, Puma a Abercrombie & Fitch, kromě těch, které byly zmíněny dříve, poslaly dopis bangladéšskému premiérovi, v němž vyzvaly k pokojným jednáním o minimální mzdě pro textilní dělníky. Požadují každoroční přezkum minimálních mezd – v současnosti se tak děje pouze každých pět let.